header image
ANASAYFA
DÖKÜMANLAR
HABERLER
SON YAZILAR
SİTE İÇİ ARAMA
FORUM
ETKİNLİKLER
GALERİ
GALERİ
P0042_100110.jpg
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni hatırla
Şifre Hatırlatıcı
Hala hesabınız yok mu? Oluşturmak için
İSTATİSTİKLER
Üyeler: 325
Haberler: 257
Web Bağlantıları: 0
Ziyaretçiler: 621023
ANASAYFA arrow SON YAZILAR arrow SON HABERLER arrow Derelerde Balık Avı Yasağı Başladı
Derelerde Balık Avı Yasağı Başladı PDF Yazdır E-Posta
Kullanıcı Oyu: / 2
BerbatEnfes 
Yazan Derelerin Kardeşliği Platformu   
Nisan 16, 2011 18:21

image

3 Balıktan Fazlası Yasak, HES Projeleriyle Dereyi Kurutmak Serbest!

  

(Haber Merkezi)- Su Ürünleri Tebliği’ne göre, ülkemizin iç sularında balık avı yasağı başladı. Edinilen bilgilere göre aralarında Rize, Artvin ve Trabzon'un da bulunduğu 25 ilde 1 Nisan'dan itibaren tatlı sularda avlanma yasağı başladı.

Toplam 25 ili kapsayan baraj ve göletlerde avlanma yasağının 1 Temmuz tarihinde sona ereceği bildirildi.

 

Balıkların yumurta bırakma dönemi olan 1 Nisan ve 1 Temmuz arasında uygulanacak yasağın amacının tatlı sularda balık üremesini korumak olduğu belirtildi. Bu süre boyunca tatlı sularda avlanma yasağı uygulanacağı bildirilirken; ekolojik dengenin bozulmaması için bu dönemde avlanma yasağına dikkat edilmesi istendi. Yasağa uymayanlara ise 779 TL’lik idari para cezası uygulanacağı kaydedildi.

Erzincan, Artvin, Batman, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kayseri, Kilis, Malatya, Mardin, Ordu, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon ve Tunceli illerini kapsayan yasak 3 ay sürecek.

Derelerde onlarca değişik tür balık bulunduğu, av yasağının kontrolünü Tarım İl Müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra, emniyet müdürlüğü ve jandarma teşkilatları, belediye zabıtası, kamuda görevli bekçiler, kolluk kuvvetlerinin bulunmadığı yerlerde köy muhtar ve ihtiyar heyetleri tarafından takip edeceği bildirildi.

Öte yandan Fırtına Deresi'nin Şenyuva köyünden sonra olan kısmı, Elevit, Kavron, Palovit ve Yukarı Şimşirli derelerinde yıl boyunca her türlü balık avı yasak olduğu, yasağa uymayanlara ise cezai işlem uygulanıyor.

İç sularda oltayla alabalık avlayabilmek için ise amatör balıkçı belgesi çıkartılması gerekiyor. Amatör balıkçılık belgesi almak isteyenler Tarım Müdürlüğünden belgeyi temin edebilirken; oltayla günde en fazla 3 adet alabalık avlanabiliyor.

            Derelerde 3 balıktan fazla avlanılmasına ceza getirilirken ve belirli sürelerde balık avı yasağı getirilirken; derler üzerinde yapımı planlanan HES projeleri ile derelerin zaman zaman kuruması ise dikkat çekiyor. Köylüler, 3 balıktan fazla avlanılmasına cezai işlem uygulanırken, dereleri kurutan HES projelerine karşı herhangi bir yaptırım uygulanmamsı ve bu projelere izin verilmesini ise anlamsız buluyor.

 


Kullanıcı Yorumları

Please login or register to add comments

Son Güncelleme ( Nisan 16, 2011 18:21 )
Dereler
RSS AKIŞLARI
Çevrimiçi 2 ziyaretçi