header image
ANASAYFA
DÖKÜMANLAR
HABERLER
SON YAZILAR
SİTE İÇİ ARAMA
FORUM
ETKİNLİKLER
GALERİ
GALERİ
Ambarlik-hes1.JPG
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni hatırla
Şifre Hatırlatıcı
Hala hesabınız yok mu? Oluşturmak için
İSTATİSTİKLER
Üyeler: 325
Haberler: 257
Web Bağlantıları: 0
Ziyaretçiler: 621022
ANASAYFA arrow SON YAZILAR arrow BİLDİRİLER arrow Basın Bülteni-29 Temmuz 2011-HSYK Açıklaması
Basın Bülteni-29 Temmuz 2011-HSYK Açıklaması PDF Yazdır E-Posta
Kullanıcı Oyu: / 1
BerbatEnfes 
Yazan Derelerin Kardeşliği Platformu   
Temmuz 29, 2011 18:28


Derelerin Kardeşliği Platformu

Basın Bülteni - 29 Temmuz 2011

HSYK Açıklaması

 

DEKAP’ın, Rize İdare Mahkemesi Başkan ve Üyelerinin Tamamının Değiştirilmesinden Sonra HES’lere Karşı Yürütülen Hukuksal Mücadele İçin Dikkat Çektiği Atamalarla İlgili HSYK’dan ‘HES Hâkimleri’ Açıklaması Geldi… DEKAP Açıklamaya Tepki Gösterdi…

“Yanıltmıyoruz, Yaşıyoruz!..”

Ordu İdare Mahkemesi’nde Yapılan Değişikliklerin Ardından, Ordu ve Giresun’daki HES Projeleri İçin Daha Önce Verilen ‘Yürütmeyi Durdurma’ Kararları Gerekçesiz Olarak Kaldırıldı!..

(Haber Merkezi)- Yargıda Yaz Kararnamesi olarak kamuoyunda tartışılan HSYK’nın son hâkim ve savcı atamaları yeni bir tartışmaya neden oldu. Atamaların ardından, atamaların özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi’nde verilen HES mücadelesini olumsuz yönde etkileyeceği yönünde endişeleri dile getiren bir açıklama yapan Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP), en çok HES davasının görüldüğü Rize İdare Mahkemesi’ndeki köklü değişikliklere dikkat çekmişti.

DEKAP açıklamalarının ardından Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu’ndan (HSYK) da bir başka açıklama geldi. HSYK 1. Dairesi’nden yapılan açıklamada  “Hâkim ve savcı atamalarında kanuni gereklilikler, hizmet gerekleri ve ilgililerin talepleri değerlendirerek atama işlemleri gerçekleştirilmektedir” denildi.

            DEKAP Dönem Sözcüsü Ömer Şan, HSYK atamalarından sonra yaptığı, ‘Yargı'nın Yaz Kararnamesi HES mücadelesini mi vuracak’ içerikli açıklamada, ‘HES’lere karşı yöre halkı ve köylülerin açmış olduğu davalarda, HES mücadelesinin lehine, bilimsel rapor ve ‘manifesto’ gibi kararlara imza atan Rize İdare Mahkemesi’nin Başkan ve üyelerinin başka bölgelere atanmasına’ dikkat çekmişti.

HES Mücadelesi mi Hedef Alındı?

Açıklamasında Rize İdare Mahkemesi’nin, bölgede HES’lere karşı sürdürülen demokratik mücadelenin yanı sıra hukuksal mücadelede anlamında da önemli kararlara imza attığına işaret eden Şan, Rize İdare Mahkemesi’nde yapılan bu köklü değişikliklerin, bölgede verilen HES mücadelesini hedef aldığı yönünde endişeler taşıdıklarını dile getirmişti. HES mücadelesinin nabzının attığı bölgede yapılan bu değişikliklerin hedefinde HES mücadelesi olduğu yönünde tedirginlik duyduklarını ifade eden Şan, siyasi ve ekonomik baskılar nedeniyle bölgedeki mücadelenin adeta diken üstünde yürütüldüğüne de dikkat çekmişti.

Hukukun Üstünlüğü İlkesine Tam Güven!

DEKAP Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Gürkan ise, HES’lere karşı yaklaşık 50’nin üzerinde davanın görüldüğü Rize İdare Mahkemesindeki atamaları, endişe verici olarak değerlendirirken; HES’lere karşı çevrecilerin hukuk mücadelesini sürdüren gönüllü avukatlar ise bağımsız yargının gücüne inanarak, hukukun üstünlüğü ilkesine olan tam güvenle mücadeleden vazgeçmeyeceklerini kaydetmişlerdi.

HSYK: “Kamuoyu Yanıltılmaya Çalışılıyor!

            DEKAP’ın bu açıklamalarının ardından bir açıklama yapan HSYK, hidroelektrik santralleriyle (HES) ilgili ‘yürütmeyi durdurma ve iptal’ kararları verdikleri için Rize İdare Mahkemesi’nin Başkan ve Üyelerinin, görev yerlerinin değiştirildiğine yönelik haberlerinin gerçeği yansıtmadığını savundu.

HSYK’dan bu iddialara yönelik yapılan yazılı açıklamada, “HSYK 1. Dairesi, hâkim ve savcı atamalarında kanuni gereklilikler, hizmet gerekleri ve ilgililerin talepleri değerlendirerek atama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda ilgili İdare Mahkemesi hâkimlerinin talepleri değerlendirilmek suretiyle atama işlemleri gerçekleştirilmiş olup, soyut iddiadan başka dayanak bulunmayan haberlerle kamuoyu yanıltılmaya çalışılmaktadır” denildi.

Eş Durumundan Atama

Rize İdare Mahkemesi Başkanı Abdurrahman Beşer’in, görev süresi ve eş durumu itibariyle atama talebinde bulunduğu ve ilk tercihi olan Ankara İdare Mahkemesi Başkanlığı’na atandığına vurgu yapılan HSYK açıklamasında, Rize İdare Mahkemesi Üyesi Dinçer Yılmaz’ın, atanma talebinde bulunduğu Aksaray İdare Mahkemesi Başkanlığı’na atandığı da belirtildi.

Rize İdare Mahkemesi Üyesi Yasin Güzel’in, eşinin ‘Vergi Denetmeni’ olması nedeniyle Trabzon’a geliş gidiş yapmak zorunda olduğu için, eşinin ‘Vergi Denetmeni’ olarak görev yapabileceği bir yere atanma isteminde bulunduğunun da kaydedildiği açıklamada, “Güzel, eşiyle birlikte görev yapabilecekleri ve talep ettiği Kocaeli İdare Mahkemesi Üyeliğine atanmıştır. Rize İdare Mahkemesi Üyesi İsmail Tazegül de eşinin ‘Vergi Denetmeni’ olması nedeniyle, eşiyle birlikte görev yapabileceği bir yere atanma talebinde bulunmuş, eşiyle birlikte görev yapabilecekleri ve talep ettiği Sakarya İdare Mahkemesi Üyeliği’ne atanmıştır” denildi.

DEKAP’tan Endişeli Tepki

HSYK’nın açıklamasına tepki gösteren DEKAP Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Gürkan, kendi açıklamalarında söz konusu Rize İdare Mahkemesi Başkan ve Üyeleri’nin HES’lere karşı açılan davalarda ‘yürütmeyi durdurma ve iptal’ kararları verdikleri için görev yerlerinin değiştirildiği yönünde bir iddia ortaya atmadıklarını, bu yönde endişelerini dile getirdiklerini kaydetti.

Süreci Hep Birlikte Göreceğiz!

HES mücadelesinin 5 yıldır yoğun bir şekilde sürdürüldüğü bölgede, köylülerin ve bölgede yaşayan insanların, suyuna, toprağına, tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkmak adına önemli kazanımlar elde edildiğine işaret eden Gürkan; yaşanacak süreçte, yargıda ve özellikle de HES davalarının görüldüğü İdare Mahkemelerinde yapılan değişiklikler sonrasındaki gelişmelerin hep birlikte görüleceğine dikkat çekti.

“Yanıltmıyor, Yaşıyoruz…”

DEKAP Dönem Sözcüsü Ömer Şan ise HSYK açıklamasının ardından yaptığı açıklamada, platform olarak bağımsız yargıyı ve hukukun üstünlüğünü hiçbir zaman hedef almadıklarını, HES’lere karşı sürdürülen mücadelenin en önemli ayağının hukuk mücadelesi olduğunu vurguladı.

HES’lere karşı verilen mücadelede hiçbir koşulda kamuoyunu yanıltmadıklarının altını çizen Şan, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Yargının verdiği kararlar, hukukun üstünlüğü ilkesinden yola çıkarak bizim en güvendiğimiz tutamaklardır. Bizim bu mücadelede, özellikle de siyasilerin yaptığı ve bizlere yönelttiği gibi halkı ve kamuoyunu yanıltmamız gibi afaki ve akıl dışı iddia veya açıklamalar soyut söylemlerden öteye gidemez. Çünkü biz hep birlikte bu mücadeleyi yaşıyor ve veriyoruz. Mücadelenin içerisinden geliyoruz. Vadilerimizde, derelere boylarında, sularımızın başında ve ürettiğimiz ürünler, sosyal, kültürel ve tarihi değerlerimizle bütün doğal yaşam alanlarımıza birlikte sahip çıkıyoruz. Burada asıl olan konu, bizler oturduğumuz yerlerden, odalardan, makamlardan; sıra dışı ve soyut olmayan akıl, bilim, hukuk, yasaları yok sayan bir açıklamalar yapmadığımızdır. Yani biz yanıltmıyor, yaşıyoruz! Bizler için asıl olan demokratik, yasal ve anayasal haklarımızın yanında hukuktur, hukukun üstünlüğüdür. Hukukun olmadığı, hukukun üstünlüğüne, bağımsız yargının olmadığı bir yerde ne demokrasiden söz edilebilir ve ne de Anayasal düzenlemeler sağlıklı bir demokratik düzenin gelişmesini sağlar. Bizim dile getirdiğimiz endişelerimizin temeli budur. Ki, HSYK’nın söz konusu bu atamalarının ardından Ordu İdare Mahkemesi’nde yaşanan gelişmeler de endişelerimizin ne kadar haklı olduğunu ortaya koymaktadır. Mahkeme, daha önceden Ordu ve Giresun’daki HES projeleri için verilen ‘yürütmeyi durdurma’ kararlarını, HSYK atamalarıyla Mahkeme üyelerinin değişmesinin ardından hiçbir gerekçe göstermeden reddetmiştir. Bizim temel endişemiz budur. Yargı, bağımsız olmalıdır. Anayasa, yasa ve yönetmelikler dışında uluslararası anlaşmalar, bilimsel raporlar, yaşamsal değerler ve yargının bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü ilkelerini gözeterek kararlar almalı ve çalışmalarına yön vermelidir. Bütün bu gelişmeler, baskı ve sindirmeler karşısında hiçbir zaman, doğal yaşam alanlarımıza geri dönüşümsüz zararlar verdiği bilimsel raporlar ve yargı kararlarıyla ortaya konulmuş HES’lere mücadelemizden ödün vermeyeceğimizin bir kez daha altını çiziyoruz.”

Ordu İdare Mahkemesinin de Üyeleri Değişti.

HSYK’nın Yaz Kararnamesi ile sadece Rize İdare Mahkemesi başkan ve üyeleri değişmemiş, HES davalarının görüldüğü Ordu İdare Mahkemesi’nin de üyelerinin görev yerleri değiştirilmişti. HSYK atamalarına göre Ordu İdare Mahkemesi Üyelerinden Vedat Kaya, Mersin İdare Mahkemesi Üyeliğine; Uğur Taştemir Muğla İdare Mahkemesi Üyeliğine; Nadir Karahan, Edirne İdare Mahkemesi Üyeliğine; Suat Ülker İzmir İdare Mahkemesi Üyeliğine ve Ömer Bozyiğit ise Kayseri İdare Mahkemesi Üyeliğine atanmıştı. Atamalarla Ordu İdare Mahkemesi Üyeliklerine ise Edirne İdare Mahkemesi Üyesi Fuat Küçük, Mersin İdare Mahkemesi Üyesi Kadri Ergün, Kastamonu İdare Mahkemesi Üyesi Berna Ercan Doğan getirilmişti.

‘Yürütmeyi Durdurma’ Kararları Gerekçesiz Ret!

Derelerin Kardeşliği Platformu gönüllü avukatlarından Giresun ve Ordu’da köylülerin HES’lere karşı açtığı davaları yürüten Av.Alp Tekin Ocak, Ordu İdare Mahkemesi’nde yapılan değişikliklerin ardından 3 ayrı HES projesi için Mahkeme tarafından daha önce verilen ‘yürütmeyi durdurma’ kararlarının hiçbir gerekçe gösterilmeden ‘ret’ edildiğini söyledi.

9 Ayrı HES Projesine Dava

DEKAP öncülüğünde Giresun ve Ordu’da köylüler ve çevreciler tarafından sürdürülen hukuk mücadelesi çerçevesinde, Giresun’un Bulancak ve Piraziz ilçeleri sınırları içerisindeki Pazarsuyu Havzasında geliştirilen 8 ayrı HES projesi ile birlikte Ordu’nun Fatsa ilçesi Bolaman çayı üzerindeki Atilla 1-2 Regülatörü ve HES projesi için Ordu İdare Mahkemesi’nde ‘yürütmeyi durdurma ve iptal’ istemiyle dava açtıklarını kaydeden Av. Ocak, Mahkemenin bu projeler için daha önce ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdiğini anımsattı.

‘Ret’ Kararı Üyeler Değiştikten Hemen Sonra Geldi

Av. Ocak, Davalı İdare’nin savunması alınmadan verilen bu ‘yürütmeyi durdurma’ kararının, savunmalardan sonra da devamına hükmeden Ordu İdare Mahkemesi’nde yapılan değişikliklerin ardından, ‘Bilirkişi’ aşamasına gelinen Pazarsuyu Havzasındaki Zekere ve Kılıçlı HES ile Atilla HES projeleri için verilen ‘yürütmeyi durdurma’ kararlarının gerekçesiz bir şekilde reddedildiğini anlattı. Dava an Av. Alp Tekin Ocak, “Burada en çok da dikkat çeken nokta, Mahkeme üyelerinin değiştirilmesinin hemen ardından bu kararın verilmesi ve hiçbir gerekçe gösterilmemesidir. Mahkeme heyeti ‘ret’ kararında daha önceki kararından ‘rücu’ ettiğini yani ‘döndüğünü’ dahi belirtmiyor. Kaldı ki her iki dosyada da bilirkişi aşamasına gelinmişti” dedi.

Edinilen bilgilere göre, Ordu İdare Mahkemesi’ne Kastamonu’dan atanan Berna Ercan Doğan, daha önce de çeşitli tartışmaların yaşandığı ve Kastamonu Cide’deki Loç Vadisi üzerinde yapımı planlanan HES projeleriyle ilgili kararların alındığı mahkeme heyetinde de yer alıyordu.

Rize İdare Mahkemesi’nde 4 Değişiklik Yapılmıştı!

HSYK atamaları doğrultusunda ise Rize İdare Mahkemesi Başkanı Abdurrahman Beşer, Ankara İdare Mahkemesi Başkanlığı’na atanırken; Beşer’in yerine ise Rize İdare Mahkemesi Başkanlığı’na, Çorum İdare Mahkemesi Üyesi Sameddin Altunbey getirilmişti. HSYK atamalarıyla Rize İdare Mahkemesi Üyesi Dinçer Yılmaz, Aksaray İdare Mahkemesi Başkanlığı’na; Yasin Güzel, Kocaeli İdare Mahkemesi Üyeliğine ve İsmail Tazegül ise Sakarya İdare Mahkemesi Üyeliği’ne atanmış; söz konusu atamalarla, İzmir İdare Mahkemesi Üyesi Altar Gökçimen ile Edirne İdare Mahkemesi Üyesi Orhan Karabacak da Rize İdare Mahkemesi Üyeliklerine getirilmişti.

 

 

 

www.derelerinkardesligi.org             

Son Güncelleme ( Temmuz 29, 2011 18:29 )
Dereler
RSS AKIŞLARI
Çevrimiçi 1 ziyaretçi